Pasaulē arvien lielāku popularitāti gūst zirgu asistēta mācīšanās vai komandu saliedēšanas pasākumi ar zirgu līdzdalību. Arī Latvijā kopš pērnā gada jau desmitiem komandu saliedēšanas pasākumu pieredzi guvuši pie mums centrā.
Kāpēc šāda veida pieredze gūst popularitāti un kas kopīgs ir zirgu un cilvēku “komandām”?
Iveta Dzērve, Zirgu asistētas mācīšanās un terapijas centrs dibinātāja:
“Zirgs dzīvo “šeit un tagad”. Viņš nedomā par rītdienu. Viņam nav ilgtermiņa mērķu vai uzdevumu. Savukārt mēs mācāmies baudīt mirkli šeit un dzīvot tagad, bet vairumam no mums tas samērā slikti izdodas.
Cilvēki savstarpējā saziņā izmanto verbālu un neverbālu saziņu. Vārdu, mīmiku, žestus. Arī zirgi runā savā valodā, ko mums ir ļoti grūti izprast un iemācīties, jo zirgs pamatā runā, izmantojot neverbālu valodu, kā arī zviegšanu un bubināšanu. Diemžēl, nav mums tādu ausu, astes, ķermeņa un zviegšanas spēju kā zirgiem
Zirgiem, barā izveidojas noteikta hierarhija. Bars nosacīti sadalās pa mazākiem bariņiem. Zirgi, kas turas kopā divatā vai trijatā (visbiežāk). Bara augšgalā ir vadības komanda. Piemēram, mums šobrīd tie ir trīs zirgi.
Domāju, es nepārspīlēšu apgalvojot, ka šī trijotne ir bara gudrākie zirgi. Kerola, Lezoto, Korali. Visi trīs ļoti mierīgi un līdzsvaroti. Vērotāji un lēmuma pieņēmēji. Bez liekām kustībām, bet ja nepieciešams, tad zibenīgi demonstrēs savu nostāju par situāciju pārējiem bara zirgiem, kuri būs nolēmuši pārkāpt robežas.
Ievēroji? Strikta robežu demonstrēšana. Līdzsvars. Miers. Situācijas redzēšana. Lēmuma pieņemšana.
Tieši šo mēs mācāmies un apgūstam komandu saliedēšanas pasākumos un individuālās nodarbībās. Nē, mēs nemācāmies no zirgiem. Zirgs ir starpnieks, kas palīdz cilvēkam ieraudzīt, saredzēt, sajust uzlabojamo un attīstāmo sevi, kā arī komandā.”