Zirgs un karstums

Mums ir plašas ganības ar milzu kokiem; plašu aizklātu nojumi un stallis. Vēl pirms dunduru uzlidojuma ļāvām zirgiem izvēlēties. Atvērām vārtus uz stalli – ejiet, kur vēlaties! Pusdienas laikā, kad sākās lielais saules cepiens, visi draudzīgi “kāsītī” devās staļļa virzienā, klusu un bez liekas ažiotāžas ieejot savos boksos.
Vējainās dienās situācija bija pretēja. Uz māju pusi pat neskatījās.

Brīdī, kad sākās dunduru uzlidojums, situācija krasi mainījās un stallī visi saskrien jau samērā agri no rīta. Un te nav runa par dažiem dunduriem, bet dunduru masveida uzbrukumu zirgiem. Šobrīd zirgus iespējams ārā izlaist vien vēlā vakarā.

Domāju, ka katram jāskatās pēc iespējām, paralēli vērojot savu zirgu pašsajūtu, jo ir zirgi, kas vieglāk pārdzīvo karstuma viļņus un ir, kas ne tik ļoti. Ir dažādas situācijas un iespējas.

Un tieši šim kritērijam jābūt noteicošam – kā jūtas zirgs.
Jā, neatbalstu un neatbalstīšu vienvirziena pārliecību, ka zirgiem karstums nekaitē, galvenais, lai sāls un ūdens. Viss nav tik vienkārši. Zirga komforta temperatūra ir +5 – + 25 grādi. Kad mēs jau gribam uzmest mugurā mēteli, zirgs jūtas pat ļoti labi. Šķiet, cilvēkam bija +25 -+30 grādi.

Piemēram, pirms dažām nedēļām pārkaršanas simptomi bija mūsu diviem frīziem, kuri karstā vasaras dienā bija ilgāku laiku pavadījuši ārā. Mums likās, ka plus 27 grādi gaisā nav tik traki, jo laiks mākoņains. Rezultāts – Zolai temperatūra un smaga elpošana dažas dienas, savukārt Deivijam bija smagāk. Temperatūra turējās vairākas dienas, pirmajā dienā vieglas kolikas. Sazinoties ar vetārstu uzzinājām, ka šogad neesam vienīgie, kuru zirgiem pārkaršanas simptomi. Tai pat laikā pārējie gana labi jutās un problēmu nekādu.

Vienas patiesības nav un visvairāk kļūdās tas, kurš uzskata, ka ir viena patiesība un šī patiesība pieder viņam 😉

Augusta stallis saimniece Iveta Dzērve

Close
Close
Sign in
Close
Cart (0)

Grozs ir tukšs. Grozs ir tukšs.