Kāpēc zirgs baidās?

Kad lasu par jebkurā situācijā simts procenti mierīgu zirgu, smaidu. Nav iespējams tas, kas principā nav iespējams. Jo arī tukša bise mēdz izšaut un zirgs vienmēr bija, ir un būs dzīvnieks, kas zināmā situācijā vispirms reaģēs un pēc tam skatīsies. Protams, daudz atkarīgs no šķirnes, temperamenta, audzināšanas utt, bet “daba ir un paliek daba”.

Kāpēc zirgi baidās?

Zirgs apkārtējo pasauli uztver savādāk kā cilvēks, jo viņa maņu orgāni ir būvēti uz “citiem pamatiem”. Zirgs ir dzīvnieks upuris, tāpēc daba viņa maņu orgānus veidojusi tā, lai tas savlaicīgi fiksētu uzbrucēju. Stāvot vienā pozīcijā ar īpašo zirga redzi pārskatītu faktiski visu laukumu sev apkārt, savukārt ar īpašo zirga dzirdi saklausītu draudus pat agrāk kā ieraudzītu.

Redze. Ja cilvēkam acis novietotas samērā tuvu viena otrai sejas centrālajā daļā, tad zirgam tās ir novietotas nedaudz sānis viena no otras. Tāpēc, ja mēs redzam tieši sev priekšā un nedaudz sānis, zirgam redze ir gandrīz par 360 grādiem.

Neliela aklā zona zirgam ir tieši aizmugurē, bet to viņš var “labot”, nedaudz pagriežot galvu. Tāpēc tuvojoties no aizmugures, iesaka ar zirgu runāt. Aklā zona ir arī zirgam tieši priekšā, tāpēc daudziem zirgiem var būt nepatīkama utji, putji ņemšanās tieši pretī. Te gan vairāk ir runa par straujām mīlestības izpausmēm.

Vārdu sakot, pateicoties savai smalkajai redzei, zirgs pamanīs niecīgākās izmaiņas sev apkārt. Jums liekas, ka pie sienas nolikāt tikai nieka mazu spainīti? Ak, nē, zirga smadzenēs noskanēs trauksmes signāls un sākotnējā reakcija var būt arī straujš lēciens sānis (vai, cik sāpīgs bija mans pirmais kritiens no zirga ļoti līdzīgā situācijā!)

Dzirde – arī attīstīta daudz labāk kā mums. Brīžos, kad šķiet, ka zirgs kārtējo reizi nervozē par sīkumiem, iespējams patiesībā viņš uztvēris kādu skaņu, kas mūsu dzirdei palikusi nesadzirdēta.

Oža – smalka, kas sniedz fantastisku informācijas apjomu! Piemēram, manēžā sugas brāļa vai māsas atstātā “čupa” ir vērā ņemams informācijas apjoms, ko būtu vēlams zirgam ļaut apgūt. Paostīs, pavaibstīsies un mierīgs dosies ar jums kopā darboties.

Secinājums? Esot ar zirgu, augstāk minēto būtu vēlams zināt un ņemt vērā, tādejādi sadarbība būs veiksmīgāka un abpusēja sapratne lielāka.

Augusta stallis saimniece Iveta Dzērve

Close
Close
Sign in
Close
Cart (0)

Grozs ir tukšs. Grozs ir tukšs.